Dla ojców i mam, którzy chcą przygotować dziecko do Pierwszej Komunii

Szczecin, 4 września 2022 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Czy chcecie, by Wasze Dziecko w przyszłym roku przystąpiło do Pierwszej Komunii w naszej parafii? Zapraszamy serdecznie, będzie to po Wielkanocy 2023 r. Zachęcam do rozważenia zorganizowania uroczystości rodzinnej dla swojego dziecka w wybranym przez Was dniu.

Uroczystość w większych grupach będzie miała miejsce w soboty 13 i 20 maja 2023 roku, o godz. 11.00 i 12.30.

Do wszystkich ważnych rzeczy starannie się przygotowujemy, do uroczystości pierwszokomunijnej oczywiście także.

Najważniejszą rzecz, którą chcę przekazać w tym liście piszę wielkimi literami:

To rodzice przygotowują dziecko do Pierwszej Komunii!

Nikt inny. I nie jest to wyróżnikiem naszej parafii, ale tak jest wszędzie i tak było zawsze.

Niezależnie od podejścia, zaangażowania i zdolności katechetów i księży, najważniejszy przekaz dokonuje się zawsze w domu rodzinnym. Najcudowniejsze katechezy, kazania i nabożeństwa mogą być w błyskawiczny i absolutny sposób „skasowane” przez rodziców. Właściwa zaś postawa rodziców sprawia to, że dziecku ksiądz i katecheta niewiele już doda.

Będziemy najstaranniej jak umiemy katechizować wasze dzieci i mówić do nich kazania, ale jeszcze raz to mówię – do Komunii przygotowujecie WY! To od was płynie najważniejszy przekaz.

A jak się to odbywa?

To co istotne dla życia chrześcijańskiego, nie tylko dla małego dziecka, to modlitwa, Słowo Boże i życie sakramentalne. Powinniśmy też pogłębiać swoją wiedzę religijną.

W czym zatem możesz pomóc swojemu dziecku, by dobrze przygotowało się do Pierwszej Komunii?

  1.  Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.
  2.  Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to wypowiedz w głowie warunek: „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.
  3.  Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.
  4.  Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć: „Jeśli Boże jesteś!” Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.

Nie musisz być idealny, doskonały, pobożny i święty. Bądź tylko uczciwy i szlachetny – to wystarczy. Wystarczy wiara jak ziarnko gorczycy. I na pewno choć taką masz w sobie.

Jeśli natomiast uznasz, że jesteś jednak absolutnie poza wiarą i Kościołem to wypadałoby otwarcie o tym powiedzieć. Nakazuje to uczciwość i dobro dziecka – nie można budować jego przygotowania do Pierwszej Komunii na kłamstwie. Będziemy wtedy wspólnie zastanawiać się co z tym począć – może oprzeć się tylko na jednym rodzicu? Może mocniej w to dzieło zaangażować chrzestnych?

Katecheza w szkole edukować będzie wasze dzieci, natomiast w parafii będziecie mogli uzyskać pomoc, dla waszej osobistej pracy z dzieckiem. Będą to pomysły na rozmowy o Bogu i Kościele, propozycje wspólnego czytania Pisma Świętego i modlitw. Rzeczy proste, czasem banalnie proste, ale niesamowicie ważne jest to, by wychodziło to od ojca i matki.

Szczegóły poznacie w rozmowie, na którą was zapraszam. Zapraszam oboje rodziców z dzieckiem. Nie babcia, nie wujek, ale ojciec i matka – względnie opiekunowie dziecka. Rozmowa potrwa około 15 minut. Proszę, by umawiać się na nią w zakrystii lub telefonicznie – unikniemy niepotrzebnego czekania. Mój numer telefonu to: 509 246 548.

Szczegóły przygotowania podam na spotkaniu.

Pozdrawiam

P.S. I jeszcze jedno! We wtorek, 27 września, na godz. 19.00 zapraszam rodziców i dzieci na pierwszą z trzech wspólnych katechez w ciągu roku. W ten dzień dzieci też otrzymają różańce.

A w każdą niedzielę o 13.30 modlimy się wspólnie na Mszy Świętej.

Leave a Comment